Latvijas Republikas prokuratūra

Teksta izmērs

  • 100%
  • 150%
  • 200%

Kontrasts

Aktualitātes

Publicēts 28/12/2023

Par savas bijušās sievas vajāšanu un draudiem viņu nonāvēt soda ar reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem

Attēls: Par savas bijušās sievas vajāšanu un draudiem viņu nonāvēt soda ar reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem

2023. gada 21. decembrī Rīgas pilsēta tiesa izskatīja krimināllietu un pasludināja saīsināto spriedumu, ar kuru atzina apsūdzēto par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un piesprieda viņam reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem par savas bijušās sievas vajāšanu, draudiem viņu nonāvēt, mantas bojāšanu, kā arī par tiesas lēmuma par aizsardzību pret vardarbību pārkāpšanu.

Rīgas pilsētas tiesa jau šā gada maijā noteica vīrietim aizliegumu tuvoties un sazināties ar savu bijušo sievu, kā arī aizliegumu tuvoties viņas dzīvesvietai. Apsūdzētais vīrietis tiesas noteiktos aizliegumus ignorēja un laika periodā no 2023. gada maija līdz 2023. gada 1. augustam vairākkārt ieradās un stāvēja pie bijušās sievas mājas. Tāpat vīrietis regulāri zvanīja viņai, izsakot dažādus draudus.

Šā gada 1.augustā apsūdzētais vīrietis ieradās savas bijušās sievas mājoklī un brīdī, kad viņa gāja ārā no dzīvokļa, uzbruka viņai, iegrūžot viņu atpakaļ dzīvoklī. Vīrietis sasita sievietes mobilo telefonu, lai viņa nevarētu izsaukt palīdzību, vairākkārt viņai iesita, pēc kā pielika viņai pie kakla virtuves nazi, draudot viņu nogalināt.

Baidoties par savu dzīvību, cietusī sieviete izskrēja no dzīvokļa, kur uzreiz sastapa Rīgas pašvaldības policijas darbiniekus, kurus, dzirdot sievietes kliegšanu, bija izsaukuši kaimiņi. Rīgas pašvaldības policijas darbinieki agresīvo vīrieti nekavējoties aizturēja un nodeva Valsts policijai. 2023. gada 3. augustā Rīgas pilsētas tiesa kā drošības līdzekli vīrietim piemēroja apcietinājumu.

Pēc šī gada pavasarī notikušā traģiskā notikuma Jēkabpilī, kad tika nogalināta kāda 1983. gadā dzimusi sieviete, Saeima būtiski palielināja maksimālos sodus par draudiem nonāvēt, vajāšanu un nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu, proti, maksimālais brīvības atņemšanas sods par šiem noziegumiem tika palielināts no trīs mēnešiem uz trīs gadiem. Prokuratūras ieskatā pašreizējais tiesiskais regulējums ļauj daudz efektīvāk apturēt varmākas pirms vēl ir iestājušās traģiskas sekas.

Prokuratūra aicina visas personas, kuras cieš no jebkāda veida vardarbības ģimenē, tostarp esošajiem vai bijušajiem partneriem, lūgt tiesu piemērot pagaidu aizsardzību pret vardarbību.

Ja apdraudējums ir tūlītējs, jāsauc Valsts vai pašvaldības policija, kura var pieņemt lēmumu par nošķiršanu, kas nozīmē, ka varmākam nekavējoties būs jāpamet cietušās personas dzīvesvieta, un viņš nevarēs tajā atgriezties.

Papildus lēmumam par nošķiršanu cietušie var lūgt policiju sagatavot un iesniegt tiesā pieteikumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, kas nozīmē, ka turpmāk varmāku varēs saukt pie kriminālatbildības, kā arī apcietināt pat par tuvošanos vai saziņu ar cietušo, negaidot, kad viņš pielietos reālu fizisku vardarbību pret viņu. 

Procesā iesaistītās personas desmit dienu laikā no saīsinātā sprieduma pasludināšanas dienas var rakstveidā iesniegt tiesai lūgumu par pilna sprieduma sagatavošanu. Ja šāds lūgums tiek iesniegts, tiesa sagatavo pilnu spriedumu, kuru var pārsūdzēt desmit dienu laikā no tā pieejamības dienas.

Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr viņas vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

 

Aiga Eiduka
Latvijas Republikas prokuratūras
preses sekretāre
Tālrunis: 67044444, 27044444
e-pasts: Aiga.Eiduka@lrp.gov.lv

Atpakaļ